MAC16CNG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 978
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1,949
STMicroelectronics
In Stock: 940
TRIAC Standard 800 V 16 A Through Hole TO-220AB
MAC16CNG
DigiKey Part Number
MAC16CNGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAC16CNG
Description
TRIAC 800V 16A TO220AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
MAC16CNG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
150A @ 60Hz