MAC210A10G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 940
TRIAC Standard 800 V 10 A Through Hole TO-220AB
MAC210A10G
DigiKey Part Number
MAC210A10G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAC210A10G
Description
TRIAC 800V 10A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A @ 60Hz