P1500MEL
DigiKey Part Number
F10061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1500MEL
Description
THYRISTOR 140V 5KA TO-218-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140V Off-State 5 kA Ipp TVS Thyristor TO-218-3, TO-218AC
Category
Current - Peak Pulse (8/20µs)
5 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih)
50 mA
Series
Number of Elements
1
Packaging
Tube
Capacitance
650pF
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakover
180V
Package / Case
TO-218-3, TO-218AC
Voltage - Off State
140V
Supplier Device Package
TO-218AC
Voltage - On State
4 V