P4KE400A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | P4KE400A |
Description | TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 548V Clamp 750mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | P4KE400A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 750mA |
Mfr | Power - Peak Pulse 400W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 342V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 380V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 548V |