Q8015R5TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
TRIAC Standard 800 V 15 A Through Hole TO-220AB
Q8015R5TP
DigiKey Part Number
F9575-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8015R5TP
Description
TRIAC 800V 15A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
70 mA
Packaging
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
15 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V