Q8016RH6TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 16 A Through Hole TO-220AB-R
Q8016RH6TP
DigiKey Part Number
Q8016RH6TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8016RH6TP
Description
TRIAC ALTERNSTR 800V 16A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
80 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
70 mA
Packaging
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220AB-R
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A