S4004VS2TP
DigiKey Part Number
F5453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4004VS2TP
Description
SCR 400V 4A TO-251AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 400 V 4 A Sensitive Gate Through Hole TO-251AA
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
6 mA
Packaging
Tube
Current - Off State (Max)
2 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 30A
Voltage - Off State
400 V
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Mounting Type
Through Hole
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Current - On State (It (AV)) (Max)
2.5 A