SP3003-08ATG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SP3003-08ATG |
Description | TVS DIODE 6VWM 15VC 10MSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 10-MSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SP3003-08ATG Models |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 15V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.5A (8/20µs) |
Series | Power Line Protection Yes |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Type Steering (Rail to Rail) | Mounting Type Surface Mount |
Unidirectional Channels 8 | Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6V (Max) | Supplier Device Package |