TMOV14RP140E
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP140E
DigiKey Part Number
F4004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP140E
Description
VARISTOR 220V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
55J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
198 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Package / Case
Disc 14mm