1.5KE33CA
DigiKey Part Number
4491-1.5KE33CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE33CA
Description
TVS 1500W 33Vbr Bi-Dir DO-201AE
Customer Reference
Detailed Description
45.7V Clamp 33.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.7V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28.2V
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
31.4V