WPS-1500S-60-75
DigiKey Part Number
4321-WPS-1500S-60-75-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WPS-1500S-60-75
Description
60V 75A 1500W, 220VAC, USB+RS232
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 60VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 75A Output 1500W Features Built in Function Generator, Constant Voltage, Constant Current and Constant Power, Equipped with Discharge Circuit, List Output, Programmable, Power Absorption Function, RS232, SENSE, USB, Support SCPl, Wide Range
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Characters
4
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
19.000" L x 18.000" W x 3.464" H (482.00mm x 455.00mm x 88.00mm)
Series
Features
Packaging
Bulk
Power (Watts)
1500W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.05% FS + 0.04% FS; 0.15% FS + 0.1% FS
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.02% FS
Voltage - Supply
198 ~ 242VAC
Voltage Regulation - Load
0.05% FS
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.05% FS
Voltage - Output
0 ~ 60VDC
Current Regulation - Load
0.15% FS
Current - Output
0 ~ 75A
Ripple
10mV rms, 100mV p-p