1.5KE18A-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 1,446
Datasheet
25.2V Clamp 60.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE
1.5KE18A-TP
DigiKey Part Number
353-1.5KE18A-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE18A-TP
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2V DO201AE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.3A