1.5KE18CA-BP
DigiKey Part Number
353-1.5KE18CA-BP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE18CA-BP
Description
IC
Customer Reference
Detailed Description
25.2V Clamp 60.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.2V