1.5KE39A-TP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1.5KE39A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR) 1.5KE39A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE39A-TP |
Description | TVS DIODE 33.3VWM 53.9V DO201AE |
Customer Reference | |
Detailed Description | 53.9V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-201AE, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33.3V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 37.1V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.9V |