1EZ30D5-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Central Semiconductor Corp
Panjit International Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Zener Diode 30 V 1 W ±5% Through Hole DO-41
1EZ30D5-TP
DigiKey Part Number
353-1EZ30D5-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1EZ30D5-TP
Description
DIODE ZENER 30V 1W DO41
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 22.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms