1N5936B3P-TP
DigiKey Part Number
353-1N5936B3P-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5936B3P-TP
Description
DIODE ZENER 30V 3W DO41
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 30 V 3 W ±5% Through Hole DO-41
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 22.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
28 Ohms