2EZ30D5-TP
DigiKey Part Number
2EZ30D5-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
2EZ30D5-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2EZ30D5-TP
Description
DIODE ZENER 30V 2W DO41
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 30 V 2 W ±5% Through Hole DO-41
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 22.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
2 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms