2EZ33D5-TP
DigiKey Part Number
2EZ33D5-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
2EZ33D5-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2EZ33D5-TP
Description
DIODE ZENER 33V 2W DO41
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 33 V 2 W ±5% Through Hole DO-41
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 25.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
2 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
23 Ohms