ESDLC12VLB-TP
DigiKey Part Number
353-ESDLC12VLB-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESDLC12VLB-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESDLC12VLB-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDLC12VLB-TP
Description
TVS DIODE 12VWM 20VC 2DFN1006
Customer Reference
Detailed Description
20V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN1006
Category
Power - Peak Pulse
100W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
7pF @ 1MHz (Max)
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)