GBJ1001-BP
DigiKey Part Number
GBJ1001-BPMS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBJ1001-BP
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 10A GBJ
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 100 V Through Hole GBJ
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 5 A
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SIP, GBJ
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBJ
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
10 A