MBR5U100-TP
DigiKey Part Number
353-MBR5U100-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MBR5U100-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MBR5U100-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR5U100-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount TO-277
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Supplier Device Package
TO-277
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
510 mV @ 3 A