MBR8U45-TP
DigiKey Part Number
353-MBR8U45-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MBR8U45-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MBR8U45-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR8U45-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 8A TO277
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 8A Surface Mount TO-277
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 45 V
Supplier Device Package
TO-277
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 8 A