P4KE400A-AP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
548V Clamp 750mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-41
P4KE400A-AP
DigiKey Part Number
353-P4KE400A-AP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4KE400A-AP
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO41
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
750mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V