R4000GPS-TP
DigiKey Part Number
R4000GPS-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
R4000GPS-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R4000GPS-TP
Description
DIODE STANDARD 4000V 200MA DO41
Customer Reference
Detailed Description
Diode 4000 V 200mA Through Hole DO-41
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
1.2 µs
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 4000 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
4000 V
Supplier Device Package
DO-41
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.5 V @ 500 mA