SMAJ18A-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMAJ18A-TP |
Description | TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC |
Customer Reference | |
Detailed Description | 29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.7A |
Mfr | Power - Peak Pulse 400W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V | Package / Case DO-214AC, SMA |
Voltage - Breakdown (Min) 20V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V | Base Product Number |