SMAJ36CA-TP
DigiKey Part Number
SMAJ36CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ36CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ36CA-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ36CA-TP
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V