SMCJ26CA-TP
DigiKey Part Number
SMCJ26CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ26CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ26CA-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ26CA-TP
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V