SMCJ48A-TP
DigiKey Part Number
SMCJ48A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ48A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ48A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48A-TP
Detailed Description
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V