SMD1200PL-TP
DigiKey Part Number
SMD1200PL-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMD1200PL-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMD1200PL-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1200PL-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 1A SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount SOD-123FL
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
30pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOD-123FL
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 1 A