SMLJ90A-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,758
Datasheet
146V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
SMLJ90A-TP
DigiKey Part Number
353-SMLJ90A-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ90A-TP
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V