GSV60E24-P1J
DigiKey Part Number
1866-GSV60E24-P1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSV60E24-P1J
Description
PWR SUPP, BATT & COND
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
No Load Power Consumption
500mW
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
86%
Region Utilized
Europe
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Form
Wall Mount (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Input Type
Fixed Blade
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC
Input Connector
CEE 7/16
Voltage - Output
24V
Size / Dimension
2.97" L x 1.26" W x 1.87" H (75.5mm x 32.0mm x 47.5mm)
Current - Output (Max)
2.5A