LRS-350-15
DigiKey Part Number
1866-3345-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-350-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 348W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRS-350-15 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
23.2 A