APT75GN120LG
DigiKey Part Number
APT75GN120LG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT75GN120LG
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 200A TO264
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 200 A 833 W Through Hole TO-264 (L)
Category
Switching Energy
8620µJ (on), 11400µJ (off)
Manufacturer
Microchip Technology
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
425 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
60ns/620ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
800V, 75A, 1Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
200 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
TO-264 (L)
Power - Max
833 W