AT89LP3240-20AU
DigiKey Part Number
AT89LP3240-20AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89LP3240-20AU
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT89LP3240-20AU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
8K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4.25K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Core Processor
8051
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz