AT90USB82-16MU
DigiKey Part Number
AT90USB82-16MU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT90USB82-16MU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Detailed Description
AVR AVR® 90USB Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
AT90USB82-16MU Models
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz