AT91M42800A-33AU
DigiKey Part Number
AT91M42800A-33AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT91M42800A-33AU
Description
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 144-LQFP (20x20)
Category
Number of I/O
54
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Part Status
Active
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
ARM7®
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
16/32-Bit
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Speed
33MHz