AT93C86A-10SU-1.8
DigiKey Part Number
AT93C86A-10SU-1.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT93C86A-10SU-1.8
Description
IC EEPROM 16KBIT 3-WIRE 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-SOIC
EDA/CAD Models
AT93C86A-10SU-1.8 Models
Category
Memory Interface
3-Wire Serial
Mfr
Clock Frequency
2 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
10ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)