ATTINY84V-10SSUR
DigiKey Part Number
ATTINY84V-10SSURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATTINY84V-10SSURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATTINY84V-10SSURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY84V-10SSUR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 14-SOIC
EDA/CAD Models
ATTINY84V-10SSUR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
14-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)