MCP1802T-3002I/OT
DigiKey Part Number
MCP1802T-3002I/OTTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1802T-3002I/OTCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1802T-3002I/OTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1802T-3002I/OT
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MCP1802T-3002I/OT Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA