MCP3008-I/P
DigiKey Part Number
MCP3008-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP3008-I/P
Description
IC ADC 10BIT 16-PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 16-PDIP
EDA/CAD Models
MCP3008-I/P Models
Voltage - Supply, Analog
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Inputs
4, 8
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)