MCP3905A-I/SS
DigiKey Part Number
MCP3905A-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP3905A-I/SS
Description
IC POWER METERING-1 PHASE 24SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase Meter IC 24-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP3905A-I/SS Models
Category
Current - Supply
2.7mA
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Packaging
Tube
Meter Type
Single Phase
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Impedance
390kOhm
Mounting Type
Surface Mount
Measurement Error
0.1%
Package / Case
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - I/O High
2.4V
Supplier Device Package
24-SSOP
Voltage - I/O Low
0.85V