MCP3909-I/SS
DigiKey Part Number
MCP3909-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP3909-I/SS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
EDA/CAD Models
MCP3909-I/SS Models
Category
Current - Supply
2.3mA
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Impedance
390kOhm
Measurement Error
0.1%
Package / Case
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - I/O High
2.4V
Voltage - I/O Low
0.85V