MIC29150-3.3WU-TR
DigiKey Part Number
MIC29150-3.3WU-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC29150-3.3WU-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC29150-3.3WU-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC29150-3.3WU-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263-3
EDA/CAD Models
MIC29150-3.3WU-TR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device Package
TO-263-3
Voltage - Input (Max)
26V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V