MIC2940A-12WU
DigiKey Part Number
576-2237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2940A-12WU
Description
IC REG LINEAR 12V 1.25A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.25A TO-263-3
EDA/CAD Models
MIC2940A-12WU Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
70 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
TO-263-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.25A