MIC5233-3.3YS
DigiKey Part Number
576-4075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5233-3.3YS
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
MIC5233-3.3YS Models
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
2 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA