MIC5309-1.2YMT-TR
DigiKey Part Number
576-3050-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-3050-1-ND - Cut Tape (CT)
576-3050-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5309-1.2YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 6-TMLF
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-TMLF® (1.6x1.6)
EDA/CAD Models
MIC5309-1.2YMT-TR Models
PSRR
90dB ~ 70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
6-TMLF® (1.6x1.6)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA