MIC5504-2.8YMT-T5 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 505
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-TDFN (1x1)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5504-2.8YMT-T5
DigiKey Part Number
MIC5504-2.8YMT-T5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5504-2.8YMT-T5
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4-TDFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
65 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB (1kHz)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
4-TDFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA