MIC5524-1.2YMT-TZ
DigiKey Part Number
576-4435-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5524-1.2YMT-TZ
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 4-TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 4-TDFN (1x1)
EDA/CAD Models
MIC5524-1.2YMT-TZ Models
Category
Current - Output
PSRR
80dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA