MRF24J40MD-I/RM
DigiKey Part Number
MRF24J40MD-I/RM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRF24J40MD-I/RM
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 TH SMD
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MRF24J40MD-I/RM Models
Category
Sensitivity
-104dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI
Packaging
Tray
Antenna Type
Integrated, Trace
Part Status
Active
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
32mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
140mA
Protocol
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C