MSC750SMA170SA
DigiKey Part Number
150-MSC750SMA170SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC750SMA170SA
Description
MOSFET SIC 1700 V 750 MOHM D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 6A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSC750SMA170SA Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.25V @ 100µA (Typ)
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+23V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
184 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
940mOhm @ 2.5A, 20V